Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HMA302/120VAC/60HZ |
| Manufacturer | Trumeter |
| Series | - |
| Packaging | Retail Package |
| Product Status | Active |
| Type | Time Counter (Hour Meter) |
| Operating Mode | Up |
| Count Rate | 60Hz |
| Time Format | 999999.9hrs |
| Number of Characters Per Row | 7 |
| Display Type | Decade Wheel |
| Display Characters - Height | - |
| Input Type | Voltage |
| Output Type | Analog |
| Voltage - Supply | 120VAC |
| Reset | Non-Resettable |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 37.08mm x 23.88mm |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant |
The following parts include "HMA302/120VAC/60HZ" in Silicon Labs HMA302/120VAC/60HZ.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.