Samtec Inc. HDWM-08-55-G-S-330
Part No.:
HDWM-08-55-G-S-330
Description:
CONN BRD STACK .050" 8POS
Shipping
HDWM-08-55-G-S-330 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
8
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.610" (15.494mm)
Length - Post (Mating):
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height:
0.330" (8.382mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)