Samtec Inc. HDWM-05-55-G-D-255-SM-LC
Part No.:
HDWM-05-55-G-D-255-SM-LC
Description:
CONN HDR 10POS 0.05 STACK SMD
Shipping
HDWM-05-55-G-D-255-SM-LC Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
10
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.595" (15.113mm)
Length - Post (Mating):
0.340" (8.636mm)
Length - Stack Height:
0.255" (6.477mm)