Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HCT700 |
| Manufacturer | TT Electronics/Optek Technology |
| Series | - |
| Package/Case | 6-SMD, No Lead |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Transistor Type | 1 NPN, 1 PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 800mA, 600mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V, 60V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1V @ 50mA, 500mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 75 @ 1mA, 10V |
| Power - Max | 400mW |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
The following parts include "HCT700" in Silicon Labs HCT700.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.