Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | HCR4148D |
| Manufacturer | TT Electronics/Optek Technology |
| Series | - |
| Package/Case | 4-SMD, No Lead |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 200mA (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 100 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | 5 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 nA @ 75 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 4-SMD |
The following parts include "HCR4148D" in Silicon Labs HCR4148D.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.