Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GYPRO2300LD |
| Manufacturer | Tronics |
| Series | GYPRO® |
| Package/Case | 30-CLCC |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Digital |
| Axis | Z (Yaw) |
| Range °/s | ±300 |
| Sensitivity (LSB/(°/s)) | 10000 |
| Sensitivity (mV/°/s) | - |
| Bandwidth | 100Hz |
| Output Type | SPI |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Current - Supply | 25 mA |
| Features | Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "GYPRO2300LD" in Silicon Labs GYPRO2300LD.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.