Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | GBPC5010W |
| Manufacturer | SURGE |
| Series | GBPC50 |
| Package/Case | 4-Square, GBPC-W |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 50 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 25 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | GBPC-W |
The following parts include "GBPC5010W" in Silicon Labs GBPC5010W.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.