Samtec Inc. FW-10-04-G-D-070-210
Part No.:
FW-10-04-G-D-070-210
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Shipping
FW-10-04-G-D-070-210 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:
0.370" (9.400mm)
Length - Post (Mating):
0.210" (5.334mm)
Length - Stack Height:
0.070" (1.778mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)