Samtec Inc. FW-10-02-L-D-200-160
Part No.:
FW-10-02-L-D-200-160
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Shipping
FW-10-02-L-D-200-160 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:
0.435" (11.049mm)
Length - Post (Mating):
0.160" (4.064mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.075" (1.905mm)