Samtec Inc. FW-10-02-G-D-250-250
Part No.:
FW-10-02-G-D-250-250
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Shipping
FW-10-02-G-D-250-250 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, FW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:
0.575" (14.605mm)
Length - Post (Mating):
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.075" (1.905mm)