KYOCERA AVX FSQS05A065
Part No.:
FSQS05A065
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Description:
DIODE SCHOT 65V 5A TO220 FM
Shipping
FSQS05A065 Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
65 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 65 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-2 Full-Mold
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C