Diotec Semiconductor FR20GAD2
Part No.:
FR20GAD2
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description:
DIODE GEN PURP 400V 20A TO263AB
Shipping
FR20GAD2 Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
960 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
350 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 150°C