Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FP12050S27DC2X |
| Manufacturer | fastSiC |
| Series | - |
| Package/Case | SOT-227-4, miniBLOC |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 2 Independent |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1.2 kV |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 50A (DC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8 V @ 50 A |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 0.1 mA @ 1.2 kV |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | SOT-227 |
The following parts include "FP12050S27DC2X" in Silicon Labs FP12050S27DC2X.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.