FN31X223K500PXG.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FN31X223K500PXG |
| Manufacturer | Prosperity Dielectrics Co. Ltd |
| Series | FN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | SMPS Filtering |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
The following parts include "FN31X223K500PXG" in Silicon Labs FN31X223K500PXG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.