FN21X103K500PXG.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FN21X103K500PXG |
| Manufacturer | Prosperity Dielectrics Co. Ltd |
| Series | FN |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 10000 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 50V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | SMPS Filtering |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
The following parts include "FN21X103K500PXG" in Silicon Labs FN21X103K500PXG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.