FM18X103K251PBG.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FM18X103K251PBG |
| Manufacturer | Prosperity Dielectrics Co. Ltd |
| Series | FM |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 10000 pF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 250V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | SMPS Filtering |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.037" (0.95mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
The following parts include "FM18X103K251PBG" in Silicon Labs FM18X103K251PBG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.