Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FKP1Y022207E00KSSD |
| Manufacturer | WIMA |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 700V |
| Voltage Rating - DC | 6000V (6kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.669" W (41.50mm x 17.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.142" (29.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Ratings | - |
| Features | - |
The following parts include "FKP1Y022207E00KSSD" in Silicon Labs FKP1Y022207E00KSSD.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.