FJR06K-S1B10KD0.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FJR06K-S1B10KD0 |
| Manufacturer | Favor Electronics |
| Series | FJR06K |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Axis | 1 |
| Resistance | 10 kOhms |
| Power (Watts) | 0.0125W |
| Tolerance | ±20% |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Rotation Angle | 50° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | Square - 0.447" L x 0.447" W x 0.447" H (11.35mm x 11.35mm x 11.35mm) |
The following parts include "FJR06K-S1B10KD0" in Silicon Labs FJR06K-S1B10KD0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.