FJP10K-0118A.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FJP10K-0118A |
| Manufacturer | Favor Electronics |
| Series | FJP10K |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Axis | 1 |
| Resistance | 10 kOhms |
| Power (Watts) | 0.0125W |
| Tolerance | - |
| Adjustment Type | Top Adjustment |
| Rotation Angle | 46° |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | Square - 0.833" L x 0.840" W x 0.697" H (21.15mm x 21.35mm x 17.70mm) |
The following parts include "FJP10K-0118A" in Silicon Labs FJP10K-0118A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.