FGSR12SR6012NA.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | FGSR12SR6012NA |
| Manufacturer | FDK America, Inc., a member of Fujitsu Group |
| Series | Tomodachi (66W) |
| Package/Case | 17-SMD Module |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Input (Max) | 14.4V |
| Voltage - Output 1 | 0.6 ~ 5.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 12A |
| Power (Watts) | 66 W |
| Voltage - Isolation | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 95% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
The following parts include "FGSR12SR6012NA" in Silicon Labs FGSR12SR6012NA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.