Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | F1206FA1000V063TM |
| Manufacturer | AEM Components |
| Package/Case | |
| Series | FA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 63 V |
| Response Time | Fast Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 0.011 |
| Approval Agency | cURus, UL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W x 0.043" H (3.20mm x 1.60mm x 1.10mm) |
The following parts include "F1206FA1000V063TM" in Silicon Labs F1206FA1000V063TM.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.