Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | F0603HI1500V032TM |
| Manufacturer | AEM Components |
| Package/Case | |
| Series | HI |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 32 V |
| Response Time | Slow Blow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 0.11 |
| Approval Agency | cURus |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W x 0.037" H (1.60mm x 0.80mm x 0.95mm) |
The following parts include "F0603HI1500V032TM" in Silicon Labs F0603HI1500V032TM.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.