Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EWT828M2GX1E |
| Manufacturer | SAMXON |
| Package/Case | |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 8200 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 14mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 11.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 14.16 A @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension | 3.543" Dia (90.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 6.102" (155.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | - |
The following parts include "EWT828M2GX1E" in Silicon Labs EWT828M2GX1E.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.