Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | EWR568M2GU1P |
| Manufacturer | SAMXON |
| Package/Case | |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 5600 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 19mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 12.2 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 14.64 A @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 1.250" (31.75mm) |
| Size / Dimension | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 5.118" (130.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | - |
The following parts include "EWR568M2GU1P" in Silicon Labs EWR568M2GU1P.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.