Samtec Inc. EW-40-09-T-S-200
Part No.:
EW-40-09-T-S-200
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
EW-40-09-T-S-200 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:
0.200" (5.080mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)