Samtec Inc. EW-28-11-T-S-472
Part No.:
EW-28-11-T-S-472
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
EW-28-11-T-S-472 Information
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.128" (3.251mm)
Length - Stack Height:
0.472" (11.989mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)