Samtec Inc. EW-21-09-T-D-310
Part No.:
EW-21-09-T-D-310
Description:
CONN HDR 42POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
EW-21-09-T-D-310 Information
Number of Positions:
42
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height:
0.310" (7.874mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)