Samtec Inc. EW-20-14-L-S-1000
Part No.:
EW-20-14-L-S-1000
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Shipping
EW-20-14-L-S-1000 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
20
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height:
1.000" (25.400mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)