Samtec Inc. EW-20-10-T-D-415
Part No.:
EW-20-10-T-D-415
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
EW-20-10-T-D-415 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.085" (2.159mm)
Length - Stack Height:
0.415" (10.541mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)