Samtec Inc. EW-18-14-T-D-770
Part No.:
EW-18-14-T-D-770
Description:
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
EW-18-14-T-D-770 Information
Number of Positions:
36
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.330" (8.382mm)
Length - Stack Height:
0.770" (19.558mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)