Samtec Inc. EW-16-19-G-S-855
Part No.:
EW-16-19-G-S-855
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Shipping
EW-16-19-G-S-855 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating):
0.145" (3.683mm)
Length - Stack Height:
0.855" (21.717mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)