Samtec Inc. EW-16-14-G-S-900
Part No.:
EW-16-14-G-S-900
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Shipping
EW-16-14-G-S-900 Information
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height:
0.900" (22.860mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)