Samtec Inc. EW-14-13-T-D-800
Part No.:
EW-14-13-T-D-800
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
EW-14-13-T-D-800 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height:
0.800" (20.320mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)