Samtec Inc. EW-13-14-T-D-860
Part No.:
EW-13-14-T-D-860
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 26POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
EW-13-14-T-D-860 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, EW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
26
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.240" (6.096mm)
Length - Stack Height:
0.860" (21.844mm)
Length - Tail:
0.330" (8.382mm)