Samtec Inc. ESW-106-23-S-D-12
Part No.:
ESW-106-23-S-D-12
Description:
CONN SOCKET 12POS 0.1 GOLD PCB
Shipping
ESW-106-23-S-D-12 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions Loaded:
11
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Solder
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.535" (13.60mm)
Contact Length - Post:
0.190" (4.83mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact