Samtec Inc. ESW-106-12-T-D-LL
Part No.:
ESW-106-12-T-D-LL
Description:
CONN SOCKET 12POS 0.1 TIN PCB
Shipping
ESW-106-12-T-D-LL Information
Packaging:
Tube
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Finish - Mating:
Tin
Insulation Height:
0.435" (11.05mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps):
5.2A per Contact