Silicon Labs EFM8BB50F16G-A-SOIC16
Part No.:
EFM8BB50F16G-A-SOIC16
Manufacturer:
Silicon Labs
Category:
Microcontrollers
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH SOIC16
Shipping
EFM8BB50F16G-A-SOIC16 Information
Manufacturer:
Silicon Labs
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Busy Bee
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Core Processor:
CIP-51 8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
50MHz
Connectivity:
I2C, SMBus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
16KB (16K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 16x12b SAR
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)