Silicon Labs EFM32TG232F32-D-QFP64
Part No.:
EFM32TG232F32-D-QFP64
Package:
64-TQFP
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP
Shipping
EFM32TG232F32-D-QFP64 Information
Package/Case:
64-TQFP
Series:
Tiny Gecko
Packaging:
Tray
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
32KB (32K x 8)
RAM Size:
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
Data Converters:
A/D 8x12b SAR; D/A 1x12b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)