Silicon Labs EFM32G222F128G-E-QFP48R
Part No.:
EFM32G222F128G-E-QFP48R
Manufacturer:
Silicon Labs
Category:
Microcontrollers
Package:
48-TQFP
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
Shipping
EFM32G222F128G-E-QFP48R Information
Manufacturer:
Silicon Labs
Package/Case:
48-TQFP
Series:
Gecko
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-M3
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.98V ~ 3.8V
Data Converters:
A/D 4x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)