Panasonic Electronic Components ECA-2WHG100
Part No.:
ECA-2WHG100
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Shipping
ECA-2WHG100 Information
Series:
NHG-A
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
112.5 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)