Samtec Inc. DWM-08-58-L-S-374
Part No.:
DWM-08-58-L-S-374
Description:
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H
Shipping
DWM-08-58-L-S-374 Information
Number of Positions:
8
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.705" (17.907mm)
Length - Post (Mating):
0.211" (5.359mm)
Length - Stack Height:
0.374" (9.500mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)