Samtec Inc. DW-50-14-T-S-1263
Part No.:
DW-50-14-T-S-1263
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-50-14-T-S-1263 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.057" (1.448mm)
Length - Stack Height:
1.263" (32.080mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)