Samtec Inc. DW-50-10-T-S-250
Part No.:
DW-50-10-T-S-250
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-50-10-T-S-250 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
50
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.470" (11.938mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)