Samtec Inc. DW-48-07-T-S-220
Part No.:
DW-48-07-T-S-220
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-48-07-T-S-220 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
48
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating):
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height:
0.220" (5.588mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)