Samtec Inc. DW-40-14-T-S-985
Part No.:
DW-40-14-T-S-985
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-40-14-T-S-985 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.335" (8.509mm)
Length - Stack Height:
0.985" (25.019mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)