Samtec Inc. DW-40-14-T-S-1180
Part No.:
DW-40-14-T-S-1180
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-40-14-T-S-1180 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.140" (3.556mm)
Length - Stack Height:
1.180" (29.972mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)