Samtec Inc. DW-40-12-T-S-780
Part No.:
DW-40-12-T-S-780
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-40-12-T-S-780 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating):
0.140" (3.556mm)
Length - Stack Height:
0.780" (19.812mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)