Samtec Inc. DW-40-10-T-S-590
Part No.:
DW-40-10-T-S-590
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-40-10-T-S-590 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height:
0.590" (14.986mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)