Samtec Inc. DW-40-10-T-S-530
Part No.:
DW-40-10-T-S-530
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
Shipping
DW-40-10-T-S-530 Information
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.190" (4.826mm)
Length - Stack Height:
0.530" (13.462mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)