Samtec Inc. DW-31-08-L-S-215
Part No.:
DW-31-08-L-S-215
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 31POS 0.1 STACK T/H
Shipping
DW-31-08-L-S-215 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, DW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
31
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating):
0.205" (5.207mm)
Length - Stack Height:
0.215" (5.461mm)
Length - Tail:
0.110" (2.794mm)